Olipas mieltä lämmittävää lukea näitä läpi, suurimmaksi osaksi kuitenkin suht positiivinen jälkimaku suurimmassa osassa kirjoituksia.
Itselläni on diagnosoitu kaksisuuntainen mielialahäiriö ja olen myöskin potenut jonkinasteista masennusta läpi elämäni teini-iästä lähtien.
Ihmeparantumisen kaltainen ensikokemukseni sienten parissa tapahtui vuosia sitten(2004?) suurten elämänmuutosten yhteydessä itseni etsimis- ja karkumatkalla Hollantiin kylmästä ja niin ahdistavasta Suomesta. Trippi oli keskimäärin tasoa 4 vaikka mielestäni nuo tasot on aika hataraa ohjeviittaa antavia.
Taikamaailmassa sulauduttuani ensin seinään ja kadoten mystisiin maailmoihin järjestelin ihan konkreettisesti asioita avaten taikamaailman laatikoita ja sukeltaen sinne järjestelmään asioita. Trippi oli sanoinkuvaamaton. Tämä asioiden järjestely koski lähinnä juurikin omaa käytöstä, suhtautumista asioihin(asennetta) ja itsetuntoa suhteessa henkilökohtaisiin tapahtumiin elämäni aikana joita riittää lapsuuden adoptiosta laitoselämään kuin vanhempana perhe-elämän ongelmiin, lapset, eksät, oma päihteiden käyttö jne you name it.
Lopputuloksena vahvempi itsetunto joka aiemmin aiheutti jos jonkinlaista päänvaivaa, aivan uudenlainen maailmankatsomus ja suhtautuminen asioihin.
Sittemmin olen vain muutaman kerran satunnaisesti törmännyt taikasieniin ja trippi on ollut lähinnä viihdekäytöllistä, joskin taas kuitenkin jonkin verran hohtoa elämään tuovaa.
Niin tai näin, olen ollut masentunut ja ollut iloinen kuten elämään yleensä kuuluu. Tunnen kuitenkin että olen kokenut jotain suurta ja sanoinkuvaamatonta, maistanut niin vahvaa mystisen mittakaavan omaavaa lääkettä ettei itsetuntoani saa horjumaan samalla tavalla kuin ennen.
Jokainen ihminen omaa omanlaisen maailmansa, psyykkeen ominaisuuksineen ja minuus on niin erilainen jokaisella että lähtökohtaisesti tottakai suosittelen tutustumaan aiheeseen huolella ja sopivan varoen
Itselläni tämä toimii